Korowód św. Marcina - warsztaty artystyczne przybliżające legendy z Poznania i Wielkopolski

02 październik 2017 Dział: Oferta dla szkół i przedszkoli Napisała 

Projekt "Korowód Świętego Marcina - warsztaty artystyczne przybliżające legendy i podania z Poznania i Wielkopolski" składa się z cyklu warsztatów dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym.


Zajęcia trwające 1 godzinę i 30 minut, będą realizowane codziennie dziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach porannych lub popołudniowych w terminie od 02.11.2017 do 30.11.2017 r. Spotkania rozpoczynać się będą od
wprowadzającej tematycznie dyskusji i sprawdzenia dotychczasowej wiedzy dzieci o legendach, bohaterach i folklorze Poznania - stolicy Wielkopolski.

Przeprowadzone zostaną ćwiczenia teatralne i quizy na scenie (z wykorzystaniem profesjonalnego nagłośnienia i oświetlenia). Następnie zostanie zaprezentowany krótki film animowany ( ok. 11 minut) lub przeczytana zostanie historia
dotycząca dawnego Poznania i/lub Wielkopolski ze szczególnym uwzględnieniem legend i podań stanowiących o unikalnym charakterze i tradycjach regionu.

Warsztaty opierać się będą w szczególności na treści legend o:
- Św. Marcinie
- Poznańskich Koziołkach
- Legenda o Rogalach Świętomarcińskich
- Legenda o Rogalińskich Dębach
- Legenda o Powstaniu Poznania
- Legenda o Królu Kruków
- Legenda o zaczarowanej karocy


Uczestnicy będą mieć okazję wykonania prac plastycznych nawiązujących do treści warsztatów. Animatorzy kultury przeprowadzą zajęcia używając zarówno tradycyjnych jak i niekonwencjonalnych technik plastycznych i animacyjnych.
Podejmowane przez uczestników aktywności pozwolą lepiej zrozumieć treść i przyswoić wartości prezentowane w legendach i podaniach.

Planuje się przeprowadzenie warsztatów, do wyboru przez nauczycieli, biorąc pod uwagę wiek i liczebność grupy:
- plastycznych z elementami architektury o ulicy św. Marcin
- plastycznych i rękodzielniczych na podstawie symboliki legend i podań
- muzyczno - radiowych - stworzenie słuchowiska na podstawie omawianej legendy
- teatralnych - stworzenie i udział w przedstawieniu kukiełkowym lub teatrze cieni na bazie treści omawianej legendy

Proponowana forma zajęć dostosowana będzie do wieku dzieci. Pozwoli uwrażliwić uczestników na wartości związane zdziedzictwem kulturowym i folklorem Małej Ojczyzny. Projekt będzie wspierał rozwój społeczny i obywatelski dzieci
poprzez działania edukacji kulturalnej. Uzupełni misję edukacji elementarnej o te wartości, które trudno jest przekazać w trakcie zajęć szkolnych.

Projekt będzie realizowany w siedzibie Fundacji Wspierania Twórczości, Kultury i Sztuki Ars, która znajduje się przy ul. Nowowiejskiego 15/15a 61-732 w Poznaniu. Fundacja posiada 2 duże sale warsztatowe, w tym jedną wyposażoną w scenę i sprzęt audiowizualny, drugą w podstawowe narzędzia do działań artystycznych. Na życzenie nauczycieli i opiekunów grup wybrane zajęcia mogą być realizowane w salach szkolnych.

Koszt zajęć:

8 zł od obecnej osoby 

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania

Wydział Oświaty

Zapisy: 

tel 61 855 25 45 

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Darczyńcy

Partnerzy